Browsing Archive: June, 2011

Adresimiz değişti

Posted by Turgut Ziyal on Tuesday, June 28, 2011,
Sevgili Dostlar,

Bundan böyle blogumuzu gurmeturk.com adresinden yayınlayacağız...gurmeyiz.biz ise bir başka işlevle yayına devam edecek.

Umarım ki takipcilerimiz yeni adresimizi keşfedebilirler...
Continue reading ...
 

Barbare şarapları

Posted by Turgut Ziyal on Saturday, June 11, 2011, In : şarap 
Geçen hafta salı günü Beyoğlu Richmond otelin roofunda yer alan Leb-i Derya'da Barbare şaraplarının tadım etkinliği vardı...Daha önce hiç tatma fırsatı bulamadığım Barbare, 2003 yılında Trakya'da kurulmuş bağlarda üretiliyor. Organik yöntemle işlenen bağda zorunlu haller dışında sulama yapılmadığı ifade ediliyor. Cabarnet savuvignon, Merlot, Syrah, Grenache, Mourverde  ve Sauvignon Blanc üzümleri yetiştiriliyor...Şarap üretiminde Fransız önolog Xavier V...
Continue reading ...
 

Sebzeli Farfarelle Enginar Pesto ile

Posted by Turgut Ziyal on Sunday, June 5, 2011, In : tarif 
Neredeyse bir yıldır ellemediğim bloga yeniden merhaba....

Yaza girmeye çalıştığımız şu günlerde pazarlar taze sebzelerle dolu olunca yeni denediğim (uydurduğum da denebilir) bir sebzeli makarna (tamamen vejeteryen) tarifini sizinle paylaşayım:

Pesto için:

2 adet soyulmuş ve temizlenmiş enginarı bir bardak su, yarım limonun suyu, 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı ve tuz ile bir küçük tencerede iyice yumuşayana kadar haşlayın, suyunu çekerse sıcak su ilave edin....
Continue reading ...
 
 

Hakkımda


Turgut Yemek yapmasını ve yemesini seven biri..... blog hakkındaki görüşlerinizi ve hertürlü sorunuzu bana yazabilirsiniz: tzmails-tz@yahoo.com Ayrıca her posting'in başlığına tıkladığınızda metnin sonunda göreceğiniz kutucuğa da yorum ekleyebilirsiniz... İlginiz için teşekkürler!
balik_nasil_alinir_saklanir.pdf balik_nasil_alinir_saklanir.pdf
Size : 3.73 Kb
Type : pdf