Arman Hoca'dan Fransız Usulü Tekir Balığı

Posted by Turgut Ziyal on Sunday, February 21, 2010 Under: tarif
Bugünkü Hürriyet Pazar ekinde (21 Şubat 2010) Arman Hoca yeni açılan Mimolett'ten övgüyle söz etmiş...Genellikle Türkiye'de şeflerin kendi lokantalarının olmasına pek rastlanmıyor halbuki Avrupa'da ve Amerika'da durum tam tersi..Sahibi ya da ortağı şefin kendisi olan yerlerde hem yemek kalitesi istikrarlı şekilde devam ediyor hem de şef kendini daha geliştirmek için arayışlara giriyor...Umalım Mimolett de öyle olsun. Mimolett'in şefi ve ortağı Murat Bozok  ünlü İngiliz şef Gordon Ramsay'in yanında çalışmış (TV de seyredenler varsa Hell's Kitchen programındaki şef, futbol kalecisi iken sakatlanıp şefliğe başlayan dünya çapında bir star...), bakalım Türkiye'nin ilk Michelin yıldızını Mimolett alabilecek mi? Gordon Ramsey ile ilgili Artman Hoca'nın 2008 de çıkmış yazısını buradan okuyabilirsiniz. Arman hoca bugünkü yazısında bir de Mimolett kaynaklı tekir balığı tarifi vermiş, hem güzel hem de kolay olan bu tarifi aşağıya alıyorum...

Tekir balığı, biberli spagetti ve şarap sosu (MIMOLETT’TEN
)

HER PORSİYON İÇİN: 1 adet tekir balığının filetolarını çıkarın. Cımbızla kılçıklarını ayıklayın. Biber sosu için kırmızı tatlı biberleri ocak üzerinde közleyin. Soğuyunca kabuklarını soyup blender’de biraz su ilave ederek püre haline getirin. Tuz-karabiber koyun.
ŞARAP SOSU İÇİN: Bir su bardağı kırmızı şarabı (tercihen Cabernet veya Merlot) bir çorba kaşığı şekerle karıştırıp hızlı ateşte suyunu uçurup üçte bir hacme çektirin. Sos, kaşığın arkasını kaplar hale geldiğinde kıvamı doğru demektir.
YAPILIŞI: Az miktarda spagettiyi al dente pişirip biber sosuyla karıştırın. Bir yapışmaz tavayı kızdırın. İçini zar gibi kaplayacak kadar zeytinyağı koyun. Tekirleri tuzlayıp önce pullu taraflarını tavaya koyun. 3 dakika kadar pişirip ters çevirin ve diğer yüzlerini 15 saniye pişirip alın. Makarnadan az miktarda sıcak tabakların tam ortasına koyun. Üzerine iki tekir filetosu oturtun. Tekirlerin üzerine ve makarnanın etrafına şarap sosunu damla damla koyup servis edin.

In : tarif 


Tags: tekir mimolette "gordon ramsay" "murat bozok" "arman kırım" 
blog comments powered by Disqus

Hakkımda


Turgut Yemek yapmasını ve yemesini seven biri..... blog hakkındaki görüşlerinizi ve hertürlü sorunuzu bana yazabilirsiniz: tzmails-tz@yahoo.com Ayrıca her posting'in başlığına tıkladığınızda metnin sonunda göreceğiniz kutucuğa da yorum ekleyebilirsiniz... İlginiz için teşekkürler!
balik_nasil_alinir_saklanir.pdf balik_nasil_alinir_saklanir.pdf
Size : 3.73 Kb
Type : pdf