Bodrumun Yeşillikleri

Posted by Turgut Ziyal on Wednesday, April 14, 2010 Under: tarif
Önceki Hafta Milliyet'te Ali Rıza Kardüz (Güngör Uras) Bodrum'da Maçkızı otelde katıldığı özel bir yemekte ikram edilen ve Maçakızı'nın şefi Aret Saharyan'ın hazırladığı bazı salata tariflerini de vermiş buyrun bakın bence hemen yapın tam mevsimindeyiz:

Nohutlu ıspanak kökü salatası: Haşlanmış nohutun kabuklarını soyun.
Kuzu ıspanağı güzelce yıkayın. Köklerini ve yapraklarını ayırın. Yapraklarını çiğ çiğ salata yapar, üzerine biraz beyaz peynir doğrar, sarımsak, zeytinyağı ve limon sosu ile afiyet ile yersiniz. Köklerini çok az haşlayın, kıtırlığını sakın kaybetmesin. Sonra ıspanak kökleri ile nohutu karıştırın. Üzerine limon, zeytinyağı dökün. İsterseniz sarımsak ile de tatlandırabilirsiniz.
Pancarlı bulgur salatası: Dört parça kırmızı pancarı haşlayın. Kabuklarını soyun. Üç adedini parçalama makinesinde parçalayın. Parçalanmış pancarlara biraz nar suyu ekleyin. Karışımı tencerede bir kaynatım kaynatın. Bir kase bulgurun üzerine sıcak sıcak boca edin. Bulgur şişecek, kıpkırmızı olacak. Tek parça pancarı da bıçak ile küp küp doğrayarak bulgurlu karışıma ekleyin. Üzerini maydanoz, nane, dereotu ile süsleyin.
Kırmızı havuçlu kereviz salatası: Bodrum pazarında kırmızı havuç satılıyor. Kırmızı havucun ve kök kerevizin kabuklarını soyun. Tabağın altına kırmızı havuç rendesini, üzerine beyaz kereviz rendesini oturtun. Limon ve zeytinyağı döktükten sonra maydanoz, dereotu ile süsleyin.
Çiğ semizotu salatası: Her mevsim ıspanak gibi semizotunu da çiğ yemek mümkün. Genelde üzerine yoğurt konuluyor. Yoğurt sebzelerin tadını yok ediyor. En iyisi biraz beyaz peynir rendeleyerek limon ve zeytinyağı sosu ile tadını alarak yemektir.


In : tarif blog comments powered by Disqus

Hakkımda


Turgut Yemek yapmasını ve yemesini seven biri..... blog hakkındaki görüşlerinizi ve hertürlü sorunuzu bana yazabilirsiniz: tzmails-tz@yahoo.com Ayrıca her posting'in başlığına tıkladığınızda metnin sonunda göreceğiniz kutucuğa da yorum ekleyebilirsiniz... İlginiz için teşekkürler!
balik_nasil_alinir_saklanir.pdf balik_nasil_alinir_saklanir.pdf
Size : 3.73 Kb
Type : pdf