Ekşi Mayalı Ekmek

Posted by Turgut Ziyal on Friday, February 17, 2017 Under: ekmek
Facebook sayfamızda repost ettiğimiz Tasty sitesindeki ekmek tarifini bizzat deneyerek başarılı bir ekmek pişirdim. Tarifi kendi deneyimlerime göre sizlerle paylaşıyorum:


Malzemeler:

1 Ekmek için:

  • ·        600 gr. (yaklaşık 4 bardak) Söke Un’un tam buğday unu
  • ·        2 bardak ılık su 
  •      1 çorba kaşığı tuz
  • ·        1 paket Dr. Oetker Ekşi Maya Karışımı

Yapılışı:

1. Ekşi mayayı bir kaba boşaltın içerisine ılık su koyun ve 5 dakika kadar bekletin.

2. Genişçe çukur cam bir kabın içerisine un ve tuzu koyup elinizle karıştırın, ortasına bir çukur açıp içerisine suyu ve su katılmış mayayı dökün ve karıştırarak una yedirin.

3. Ellerinizi suda ıslattıktan sonra hamuru biraz yoğurun kabın etrafında un parçaları kalmasın ve hamur bir topak haline gelsin. Çok kuru olursa biraz ılık su daha ilave edin, çok cıvık ise biraz un ilave edin. Hamur topağı oluşunca kabın üzerine bir örtü örterek en az 2 saat bekletin.
3. Hamuru ellerinizle kabın kenarlarından ortaya doğru toparlayın, hamur tamamen kaptan ayrılabilsin. Sonra yine topağı kabın içerinde bırakın üstünü örtün 2 saat daha bekleyin.

4. Hamur kabarıp iki katı kadar olunca unladığınız mutfak tezgâhına alın, kenarlardan ortaya doğru hamuru toparlayarak hamura yuvarlak bir ekmek somunu şekli verin. Bir başka cam kabı zeytinyağı ile yağlayın. Hazırladığınız hamur topağını hafifçe unlayın ve tezgâh üzerinde üstte duran kısmı kap içerisinde alta gelecek şekilde zeytinyağlı kabın içerisine yerleştirin. Üzerini yine bezle örterek en az 1 saat daha bekleyin.

5. Bu arada fırınınızı 230 dereceye ayarlayın, ısınınca içerisine bir “dutch-oven” döküm tencereyi boş olarak koyun kapağı olmasın. Tencerenin fırında 45 dakika kadar ısınmasını bekleyin.
6. Çok sıcak olan tencereyi fırından dikkatlice çıkartın ve sıcağa dayanıklı bir zemine koyun. Kabarmış olan hamuru kaptan çıkartın ve elinizi yakmamaya dikkat ederek tencereye yerleştirin.

7. Tencerenin kapağını kapatıp fırına koyun. 30 dakika kapağı kapalı, son 15 dakika kapağı açık olmak üzere 45 dakika fırında pişirin.

8. Tencereyi fırından çıkartın ekmeği içerisinden alın ve soğuması için bir tepside bekletin. 10 dakika kadar bekledikten sonra ekmeğiniz hazırdır. 

 

In : ekmek 


Tags: ekmek 
blog comments powered by Disqus

Hakkımda


Turgut Yemek yapmasını ve yemesini seven biri..... blog hakkındaki görüşlerinizi ve hertürlü sorunuzu bana yazabilirsiniz: tzmails-tz@yahoo.com Ayrıca her posting'in başlığına tıkladığınızda metnin sonunda göreceğiniz kutucuğa da yorum ekleyebilirsiniz... İlginiz için teşekkürler!
balik_nasil_alinir_saklanir.pdf balik_nasil_alinir_saklanir.pdf
Size : 3.73 Kb
Type : pdf