Hindi'ye devam bu da bir başka yaklaşım!!

Posted by Turgut Ziyal on Monday, November 23, 2009 Under: ve saire...ve saire
bilgirgec.org da yazan sevgili kardeşim de vektiyle oraya girdiği bir posting'i hatırlattı...ben de aynen buraya alayım dedim:

Yılbaşı için hindi tarifi

Amacım hindi tarifi vermek değil, yemek sitelerine şöyle bir göz atmak. Yılbaşına şunun şurasında kaç gün kaldı, neredeyse tüm kasaplar camlarına "hindi geldi, gelecek" diye ilanlar asmışlar bile. Bu kriz ortamında dışarıda yemek yemeye de çıkamayacağımıza göre en iyisi hindimizi evde yemek. Ben de bu amaçla yemek sitelerini ziyaret ettim. Maalesef Türk sitelerini bulmakta biraz zorlandım, bir kısmı kapanmış, bir kısmı ise sadece reklama dönük çalışıyor. Ben yine de bulduklarımı aşağıda aktaracağım. Ancak önce yurtdışı siteler bu işe (yemek tarifleri) nasıl yaklaşıyorlar ona baktım.


örneğin cookstr daha statik bir site gibi çıktı karşıma, henüz beta aşamasında ama bir çok tarif var içinde. En büyük eksisi yorum girilemiyor, dolayısı ile tarifi uygulayanlar memnun mu göremiyorsunuz. Buna karşın foodnetwork'de yorum girebildiğiniz gibi not da verebiliyorsunuz, böylece tarifin sağlamlığı daha bir hissediliyor, en azından bana göre (bu arada en beğendiğim hindi tarifi de burada). Benzer şekilde allrecipes sitesi de hem yorum hem puanlama içeriyor, ama bana biraz karışık gibi geldi. En ilginci ise Foodista, bu site wikipedia gibi yani herkes tarif girebiliyor ve herkes herkesin tarifine karışıp düzeltebiliyor. Bu yemek tarifi gibi son derece kişiye özel bir konuda nasıl olur, sonunda kimin tarifi öbürünü döver bilemiyorum ama biraz karışıklık olacağı kesin. son olarak opensourcefood, biraz pilli'ye benziyor belki de bu yüzden en çok bu siteyi beğendim. Aynı foodista gibi herkes yazı yazabiliyor, ama kimse kimseninkini bozmuyor. kim kaç tarif vermiş, kaç puan almış görebiliyorsun. (pilli yönetimine öneri: benzer bir şeyi bu altyapı ile sizin de yapmanızda fayda var).

gelelim türk sitelerine, benimtarifim sitesinde arama motorunu bulamadım, diğer yöntemlerle de hindi fırında tarifi yok, tavuk fırında ile idare edin.

 

e-lezzet sitesinde hindi diye aratınca fırında makarna tarifi bile geldi, ama hindi tarifi de var. nepisirsem.com sitesinde tarifler iyi ama ilk sayfası, yemek sitesinden çok alışveriş sitesi gibi bir hava bıraktı benim üstümde. mutfakta.net'in ilk havası satılık domain sitesi gibi, ama çalışan bir site, "search" yok, tarifler de çok basit. afiyetolsun.net 1999'dan beri varız diyor ama sanıyorum bu arayı başka işler ile geçirmişler. yemektarifi siteside maalesef, öyle bir gözünüze reklam sokmuşlar ki ağda makinesi mi alacaksın tarif mi belli değil.

özetle bu konuda benim araştırmalarıma göre yabancı siteler bayağı ilerideler, Türk siteleri ise "turkey" pişirmede pek başarılı gözükmediler.

lütfen bildiğiniz iyi siteler var ise yorumlara girin...


yorum olarak şunu ekleyeyim: bence en iyi yemek sitesi epicurious.com dur...

In : ve saire...ve saire 


Tags: hindi 
blog comments powered by Disqus

Hakkımda


Turgut Yemek yapmasını ve yemesini seven biri..... blog hakkındaki görüşlerinizi ve hertürlü sorunuzu bana yazabilirsiniz: tzmails-tz@yahoo.com Ayrıca her posting'in başlığına tıkladığınızda metnin sonunda göreceğiniz kutucuğa da yorum ekleyebilirsiniz... İlginiz için teşekkürler!
balik_nasil_alinir_saklanir.pdf balik_nasil_alinir_saklanir.pdf
Size : 3.73 Kb
Type : pdf