İstanbul Mutfakta! Yeni bir yemek kitabı

Posted by Turgut Ziyal on Monday, February 22, 2010 Under: yemek kitapları
Son zamanlarda birbirinden güzel yemek kitapları yayınlanıyor...Bunların en sonuncusu henüz satışına başlanmamış olan "Istanbul Mutfakta" isimli Hande Bozdoğan ve Lâle Apa tarafından,  Ülker'in mutfak ürünleri markası "Bizim Mutfak" sponsorluğunda hazırladıkları İstanbul'un 30 ünlü şef ve yemek yazarının 130 tarifinden oluşan bir kitap.

'Fransa'da Türk Mevsimi''kapsamında  "Istanbul-Cuisine Contemporaine" adıyla Fransızca hazırlanan kitap, her yıl, dünyanın dört bir yanında basılan yemek kitapları arasından en iyilerini seçmek amacıyla düzenlenen Gourmand World Cookbook Awards 2010 kapsamında "Jüri Özel Ödülü"ne layık görüldü.

Bu yıl 136 ülkeden 6 bin kitabın değerlendirildiği yarışmanın ödül töreni, 11 Şubat'ta Paris'te yapıldı. Törende, Swarovski tarafından tasarlanan "Gourmand" kupasını alan Hande Bozdoğan ve Lâle Apa; asıl ödül sahibinin İstanbul'un mutfak kültürü olduğunu belirterek, kitaba katkıda bulunan şeflerin birbirinden güzel yemekleri tattırmak üzere, herkesi İstanbul'a beklediklerini ifade etti.

Mutfak pazarında 18 kategoride 117 adet ürünüyle yer alan Bizim Mutfak markasının sponsorluğunda yayınlanan "Istanbul- Cuisine Contemporaine" kitabı Türkiye'de 27 Şubat 'tan itibaren "İstanbul Mutfakta" adı altında satışa sunulacak.


Buraya kadar işin tanıtım kısmı...Ben kitaba erken kavuşanlardan biriyim (teşekkürler Verda!!)..Gerçekten de son yıllarda Türkçe'de okuduğum en doyurucu yemek kitabı budur diyebilirim. Yemek işini seviyorsanız yemek kitabı okumayı da seviyorsunuzdur. Yemek kitabı sadece tarife bakıp pişirmek için alınmaz, okumak esinlenmek, öğrenmek için alınır...Okurken adeta siz de o yemeği pişirirssiniz, tabii tarifler doğru, teknikler düzgün ise...İşte bu kitapta her biri biribirinden seçkin mutfak üstadlarının en güzel tarifleri düzgün bir Türkçe ile çok şık bir sayfa düzeniyle verilmiş..dönüp dönüp okuyacaksınız, dahası herhalde siz de benim gibi birçoğu için mutlaka denemeliyim diyeceksiniz. Hande ve Lale hanımlara özenli çalışmaları için hem çok teşekkürler hem de Fransa'da aldıkları değerli ödül için tebrikler. Bir teşekkür de Ülker'e tabii böyle bir emeğe destek verdiği için!

In : yemek kitapları 


Tags: "istanbul mutfakta" "hande bozdoğan" "lale apa" ülker "gourmand 
blog comments powered by Disqus

Hakkımda


Turgut Yemek yapmasını ve yemesini seven biri..... blog hakkındaki görüşlerinizi ve hertürlü sorunuzu bana yazabilirsiniz: tzmails-tz@yahoo.com Ayrıca her posting'in başlığına tıkladığınızda metnin sonunda göreceğiniz kutucuğa da yorum ekleyebilirsiniz... İlginiz için teşekkürler!
balik_nasil_alinir_saklanir.pdf balik_nasil_alinir_saklanir.pdf
Size : 3.73 Kb
Type : pdf