Pasta e ceci NOhutlu Yüksük Makarna Çorbası

Posted by Turgut Ziyal on Friday, October 23, 2009 Under: tarif
  • 200 g. nohut akşamdan ıslatılmış, veya  400 g. konserve haşlanmış nohut süzülmüş
  • 2 diş sarmısak
  • 1/4 paket 125 g makarna
  • 1/2 orta boy soğan
  • Biberiye sapı
  • 2/5 fincan 100 g zeytinyağı 
  • 6 çorba kaşığı  doğranmış domates
  • arzuya göre (miktar-ı kafi)  tuz ve biber

Bir tencerede  geceden suda bekletilmiş nohutları ve doğranmadan ekleyeceğiniz 1 diş sarmısağı 2-3 bardak su ile pişirin kullandığınız nohuta göre 1-2 saat sürebilir (konserve ise çok daha az).

Bir başka tencerede kıyılmış soğanı, ince kıyılmış sarmısağı bir miktar zeytinyağında  soğanlar pembeleşinceye kadar kavurun, üzerine domatesleri tuz ve tercihe göre kırmızı biberi ilave edin pişmeye bırakın, domatesler biraz pişince içine haşladığınız nohutu suyu ile beraber ilave edin..

Bir kasarolede iki kaşık zeytinyağını  ısıtıp içine ince kıyılmış bir miktar biberiye yaprağını ekleyin (başka baharatlar da eklenebilir mesela taze kekik) biraz pişirip yağı aromatize edin sonra bu yağı da çorbaya ekleyin. Çorba iyice pişince içindeki nohutları bir kevgir ile alıp blenderdan geçirin ve tekrar çorbaya ilave edin, daha sonra yüksük makarnaları çorbaya ekleyin ve karıştırarak pişirin eğer  çorbanın kıvamı çok koyu ise biraz kaynayan su ekleyin. Çorba servise hazırdır, isterseniz üzerine zeytinyağı gezdirerek veya maydonoz ile süsleyerek veya ince kıyılmış frenk soğanı serperek servis edebilirsiniz.

Kaynak: About Italian Food blogunda Kyle Philips, Leonardo Romanelli'nin tarifini aktarmış ben ordan ufak eklemelerle naklettim...

In : tarif blog comments powered by Disqus

Hakkımda


Turgut Yemek yapmasını ve yemesini seven biri..... blog hakkındaki görüşlerinizi ve hertürlü sorunuzu bana yazabilirsiniz: tzmails-tz@yahoo.com Ayrıca her posting'in başlığına tıkladığınızda metnin sonunda göreceğiniz kutucuğa da yorum ekleyebilirsiniz... İlginiz için teşekkürler!
balik_nasil_alinir_saklanir.pdf balik_nasil_alinir_saklanir.pdf
Size : 3.73 Kb
Type : pdf