Yılbaşında Yarım Hindi ve Amerikan Usulü Prime Rib

Posted by Turgut Ziyal on Wednesday, January 6, 2010 Under: pişirme teknikleri
Yılbaşını Bodrum'da geçirdik....Yılbaşı gecesindeki olağan hindi  hazırlığımızda bu defa sayı az olduğu için Bolca'nın yarım hindilerinden kullandım. temelde daha önce anlattığım tarife sadık kaldım, bir gece  tuzlu salamura suyunda beklettim, et ve deri arasına tereyağı sürdüm, üzerini bal ve tereyağı karışımı ile glaze ettim  bu defa yarım olduğu için göğüs boşluğu yoktu  hindinin altına dilimlenmiş portakal  koyarak pişme sırasında nemli kalmasını sağladım.

Ertesi akşam ise Bodrum Bitez'deki Istanbul Kasabı'na önceden ayırttığım dana pirzolasını Amerikalıların prime rib yapma usulüne uygun olarak pişirdim. Bu  teknik hakkında kapsamlı bilgi almak isteyen ve ingilizce bilenler için en doğru adres şudur:

http://whatscookingamerica.net/Beef/ClassicPrimeRib.htm

Ben de buradaki tarife genelde uydum. Önemli olan eti kasaba doğru hazırlatmak. Dana pirzolalarını böldürüp kalem haline getirtmeyin, sadece sap kemiklerinin uçlarını kırıdırın ve üzerindeki fazla yağları aldırın ama etin üzerinde yağ kalması lazım...

Ben 5 kişi için üç kalemlik bir parçayı aldım...eti fırına koymadan önce en azbir saat buzdolabının dışında tutun ve oda sıcaklığına getirin. Eti fırına vermeden önce mutlaka yine kasaptan alacağınız bir kasap ipi ile (veya rosto ipi diye isteyin...bunu kasap dışında nerede satıyorlar bilmiyorum bilen olursa bana da bildirsin lütfen) eti güzelce bağlayın ki pişerken formunu kaybetmesin. Etin üzerinde yeterli yağ yok ise, üzerine kekikli tereyağlı bir karışım ile kaplamanızda fayda var. Fırını 250 dereceye ısıtıp içine bir bardak kadar su konmuş bir tepside eti fırına veriyorsunuz ve  1 saat sonra fırın termometresini saplayarak kontrol etmeye başlıyorsunuz  etin iç sıcaklığı 75 C e ulaşmış ise  medium-well kıvamında pişmiş demektir. Bu termometrelerden metro'da satıyorlar üzerinde de  hangi derecede nasıl piştiğini gösteren bilgiler var gayet kullanışlı. Tepsiye eti kaburga kemikleri aşağıya gelecek şekilde (adeta kemikler bir sehba gibi eti tepside taşımalı) yerleştirmeniz gerektiğini de söylemeliyim.  Et piştikten sonra çıkarıp bir başka tabağa alın ve 10-15 dakika bekletin daha sonra bir büyük servis çatalı ve keskin bir bıçak yardımı ile eti kemikten sıyırın ve löp et olarak servis edin. ben yanında  mantar ve beşamelli patates servis ettim. Yukarda belirttiğim sitede  etin suyundan yapılan gravy tarifleri de bulabillirsiniz....

Her iki akşam da yemeğin yanında Corvus'un şaraplarından servis ettik fiyatı dışında gayet memnun kaldık...

In : pişirme teknikleri 


Tags: pirzola "prime rib" 
blog comments powered by Disqus

Hakkımda


Turgut Yemek yapmasını ve yemesini seven biri..... blog hakkındaki görüşlerinizi ve hertürlü sorunuzu bana yazabilirsiniz: tzmails-tz@yahoo.com Ayrıca her posting'in başlığına tıkladığınızda metnin sonunda göreceğiniz kutucuğa da yorum ekleyebilirsiniz... İlginiz için teşekkürler!
balik_nasil_alinir_saklanir.pdf balik_nasil_alinir_saklanir.pdf
Size : 3.73 Kb
Type : pdf